Myjki ciśnieniowe - na co zwrócić uwagę

Na co zwrócić uwagę przy wyborze myjki ciśnieniowej?

Zastosowane materiały w myjce ciśnieniowej przekładają się na jej trwałość, chociażby mosiężna głowica jest trwalsza niż aluminiowa. Dobre materiały wpływają na bezawaryjność i żywotność urządzenia.
Pompa osiowa — silnik i pompa są ze sobą połączone bezpośrednio. Wał silnika bezpośrednio napędza pompę. Przenoszenie sił osiowych względem wału powoduje redukcję wibracji. Brak kątowego przenoszenia sił sprawia, iż jest małe zapotrzebowanie na miejsce. Łatwość w ewentualnych naprawach. Pompy osiowe mają jednak ograniczoną wydajność.
Pompa korbowodowa — pompa jest jako osobny zespół. Wał korbowy, porusza za pomocą korbowodu tłoki nurkowe rozmieszczone rzędowo. Przenoszenie sił odbywa się tak samo jak w silniku spalinowym samochodu. Pompy korbowodowe są bardziej odporne na przeciążenia i przewidziane do pracy w trudnych warunkach. Konstrukcja pompy korbowodowej sprawia, iż ma lepsze parametry, nagrzewa się mniej niż pompa osiowa, a tym samym praca urządzenia może być znacznie dłuższa, dlatego myjki ciśnieniowe do użytku profesjonalnego wyposażone są w pomy korbowodowe.
Wydatek wody / przepływ wody. Przy zakupie myjki należy kierować się nie tylko parametrem ciśnienia, ale również wydatkiem wody (l/h), im większy wydatek wody, tym większa powierzchnia mycia, większa wygoda i krótszy czas mycia. Przed zakupem myjki o dużym wydatku wody (pow. 900 l/h) należy sprawdzić, czy przekrój instalacji hydraulicznej wody jest na tyle duży, by zapewnić prawidłową pracę urządzenia. W przypadku zbyt małego buforu wody, pompa będzie pracowała bez wody lub nastąpi zjawisko kawitacji (ciecz z pęcherzykami powietrza-gazu) znacznie przyśpieszając zużycie pompy ciśnieniowej.
Aby sprawdzić wydajność instalacji, należy z miejsca, w którym planujemy podłączyć myjkę, lać wodę w czasie 1 minuty do pojemnika z miarką . Próba taka określi nam ile wody w ciągu 1 minuty naleciało do pojemnika i tak np. 16 l/min = 960l/h pozwoli na podłączenie urządzenia o wydajności max 900l/h.
Silnik elektryczny dwu lub czteropolowy / biegunowy. Dwupolowy — 2800 obr./min, czteropolowy — 1400 obr./min. Silnik czteropolowy jest silnikiem wolnoobrotowych charakteryzującym się niższą liczbą obrotów w porównaniu do dwupolowego, a tym samym niższym prądem rozruchu, obniżeniem emisji hałasu oraz zużycia. Przewidujesz, że urządzenie będzie często używane, przez wiele godzin, wybierz z silnikiem 1400 obr./m
Myjka zimnowodna czy gorąco(ciepło)wodna? Odpowiedź na to zagadnienie jest uzależniona od potrzeb.
Mycie powierzchni ciepłą wodą jest o wiele skuteczniejsze niż zimną, wymaga mniejszej ilości chemii oraz krótszego mycia mechanicznego (np. szczotką), spełnia również funkcję dezynfekcji . Doskonale sprawdza się w myciu powierzchni przy temperaturach bliskich 0 st.C, coś za coś, komfort i wygoda za dodatkową opłatą. Dlatego przy sporadycznym użytkowaniu myjki wystarczy zimnowodna, natomiast do użytku profesjonalnego mocno należy rozważyć zakup myjki gorącowodnej.
 
Słowniczek:
  • BY-PASS (BYP) - system aktywujący recyrkulację wody w urządzeniu po puszczeniu spustu pistoletu
  • IMMEDIATE TOTAL STOP (ITS) - natychmiast zatrzymuje maszynę po zwolnieniu spustu
  • DELAYED TOTAL STOP (DTS) - zatrzymuje maszynę 30 sekund po ostatnim użyciu
  • REMOTE CONTROLLED SAFETY STOP (ST) - zatrzymuje maszynę 3 minuty po uruchomieniu systemu By-Pass. Maszyna musi zostać zresetowana do pracy. Ten system zapobiega przegrzaniu się uszczelek pompy w wyniku przedłużonego działania układu By-Pass.
  • ENGINE THROTTLE CONTROL (RS) - zredukowane obroty silnika, gdy maszyna znajduje się w trybie By-Pass. Zapewnia to zmniejszenie zużycia paliwa oraz wydłuża żywotność silnika.
  • INTELIGENT PROPORTIONAL SWITCH OFF (IPSF) - automatyczne całkowite zatrzymanie maszyny po okresie bezczynności, który jest różny w zależności od czasu użytkowania maszyny.
  • MICRO LEAKAGE CONTROL (MLC) - maszyna zatrzymuje się w przypadku niekontrolowanego wycieku z hydrauliki wysokociśnieniowej.
  • DRY RUNNING PROTECTION (DRP) - zatrzymuje maszynę w przypadku braku wody.
  • THERMOSTATIC VALVE (TSV) - w przypadku długotrwałego działania układu obejściowego, system ten zapobiega gromadzeniu się wody w systemie By-Pass, co może prowadzić do jego przegrzania.
  • LANCE NOZZLE CLOGGED CONTROL (NCC) - zatrzymuje maszynę, gdy dysza jest zatkana.
  • INGITION BOILER DELAY (IBD) - zapewnia niski poziom emisji oparów po uruchomieniu kotła.
  • WORKING HOURS COUNTER (WHC) - elektroniczny licznik godzin, który pokazuje godziny pracy maszyny.
  • FLOODING PREVENTION SYSTEM (FPS) - system zatrzymuje maszynę po 60 minutach ciągłej aktywności.

Jeśli masz jakieś uwagi lub chciałbyś podzielić się własnymi spostrzeżeniami zapraszam do kontaktu biuro@bred.com.pl